Fundacja Centrum Logopedyczne od początku swojego istnienia współorganizuje odbywające się cyklicznie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – raz w miesiącu warsztaty LOGOLab – dla dzieci z jąkaniem i ich rodziców. Warsztaty te zostały zainicjowane w roku akademickim 2017–2018 przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ, która do współpracy zaprosiła dwie doświadczone ekspertki – logopedkę Agatę Sakwerdę oraz liderkę polskiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem Izabelę Michtę. W kolejnych latach do prowadzenia warsztatów LOGOLab jako terapeutki pracujące w grupie dzieci przyłączyły się – dr Monika Pakura, Aleksandra Boroń i Joanna Szymczakowska. Zaproszenie organizatorów do wzięcia udziału w spotkaniach warsztatowych przyjęło wielu znakomitych specjalistów, w tym tzw. podwójnych ekspertów – ludzi, którzy oprócz tego, że zawodowo lub wolontariacko udzielają pomocy osobom z jąkaniem, mają też własne osobiste doświadczenia w tym zakresie. W przeszłości naszymi gośćmi byli: Elżbieta Bijak, Zofia Byszewska, Grzegorz Chmielewski, Robert Dorczak, Lucyna Jankowska-Szafarska , Barbara Jeziorczak, Justyna Janikow, Dorota Kamińska, Jakub Szczypa, Filip Werstler.
Celem warsztatów jest modyfikowanie postaw dzieci i rodziców wobec jąkania, promowanie akceptacji jąkania i pozytywnych postaw wobec tego zjawiska, wzmocnienie poczucia wartości i akceptacji własnej osoby, nauka technik radzenia sobie z jąkaniem, a także pobudzenie wrażliwości i kreatywności uczestników. Warsztaty odbywają się zawsze w dwóch grupach – w grupie rodziców prowadzonej od początku przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ oraz w grupie dzieci. Do udziału w warsztatach włączają się studenci logopedii UŚ. Warsztaty są bezpłatne, terapeuci nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Dzięki życzliwości władz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywają się w gościnnych progach WH UŚ na ulicy Uniwersyteckiej 4 (dawnej w siedzibie Wydziału Filologicznego na placu Sejmu Śląskiego 1). Fundacja Centrum Logopedyczne finansuje koszty związane z organizacją tych warsztatów (wcześniej Centrum Logopedyczne w Katowicach).
Fotorelacje ze spotkań warsztatowych LOGOLab 2023/2024
Za nami ostatnie spotkanie VII edycji warsztatów LOGOLab! Tym razem grupa dzieci i rodziców połączyła siły i nasze zajęcia odbywały się wspólnie. Najpierw opowiadaliśmy do mikrofonu, gdzie planujemy pojechać na wakacje, a następnie nasza LOGOLabowa sala, zmieniła się w pracownię artystyczną! Puściliśmy wodze fantazji i przelaliśmy nasze wakacyjne marzenia na płótno. Powstały pięknie dzieła, serdecznie zapraszamy do ich oglądania! 😉
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia niebawem 😊
Kolejne spotkanie warsztatowe w ramach projektu LOGOLab za nami. Tym razem poznaliśmy model góry lodowej. Rozmawialiśmy o cechach, które widzimy w sobie i innych na pierwszy rzut oka, ale też o tych, których nie są się tak łatwo zobaczyć. Właśnie takie jest jąkanie. W oczy rzucają się momenty zająknięć, ale nie stres, wstyd, duma czy akceptacja jąkania. Pamiętajmy więc o tym, że to, co widzimy, to tylko część prawdy o drugim człowieku.
Ależ to był wieczór! Dziękujemy wszystkim za udział w marcowym spotkaniu LOGOLab! Co sprawia, że jesteś wyjątkowy? Na takie pytanie odpowiadali nasi uczestnicy. Jedni nie lubią rosołu, a drudzy mają dwie śledziony- kto by pomyślał? Następnie graliśmy w niezwykłe kalambury. Niektórzy rysowali, a inni pokazywali, co lubią robić oraz w czym są dobrzy. Dowiedzieliśmy się o sobie naprawdę sporo! A na sam koniec wszyscy wyszaleli swoje artystyczne dusze. Tworzyliśmy siebie mówiąc o naszych mocnych i słabych stronach. Rodzice w tym czasie wysłuchali wspaniałych wystąpień – „Skuteczne wsparcie ucznia z jąkaniem – tylko z nauczycielskiego na pokładzie” oraz „Jak wspierać dobrą komunikację dziecka”. Niezwykle wartościowe referaty i treści z nich płynące zostaną z nami na długo. Dziękujemy i do zarobaczenia za miesiąc!
Za nami kolejne spotkanie warsztatowe LOGOLab! Tym razem, odwiedzili nas goście specjalni – mentorzy, osoby dorosłe, które doświadczają jąkania. Mieliśmy okazję poznać: pilota, studentkę medycyny i tegorocznego maturzystę. Wzbogacili oni zajęcia, dzieląc się swoimi przeżyciami, inspirującymi historiami, jak i wiedzą związaną z jąkaniem. Później naszą salę „odwiedziły” Stworki, czyli zobrazowane jąkanie. Dzieci poniosła fantazja i powstały niesamowite prace plastyczne. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć!
Na koniec zajęć, studentki wcieliły się rolę dziennikarek i przeprowadzały wywiady z naszymi ekspertami – rodzicami i gośćmi specjalnymi, na temat jąkania. Efekty naszej pracy już wkrótce będą dostępne!
Co to był za wieczór! Styczniowe spotkanie rozpoczęliśmy od wypisania postanowień na 2024 rok. Następnie obejrzeliśmy krótkie filmiki, które przygotowały panie studentki. W trakcie przerwy u każdego gościł uśmiech, ponieważ malowaliśmy sobie twarze. Na sam koniec przebijaliśmy balony, w których ukrywały się fakty i mity na temat jąkania. U rodziców pojawili się goście specjalni – studentki i eksperci, czyli dorosłe osoby doświadczające
jąkania. Podczas spotkania uczyliśmy się wspólnie jak lepiej komunikować się z dziećmi, słuchać siebie nawzajem oraz jak najlepiej wspierać dzieci, które się jąkają.
Ho, ho, ho! Podczas wyjątkowego, grudniowego spotkania LOGOLab, wszyscy uczestnicy dzielili się tym, co kochają w świętach, pokonując przy tym stres mikrofonowych wystąpień. Razem tworzyliśmy fakty i mity o jąkaniu, zapisując odpowiedzi na bombkach, które na koniec ozdobiły choinkę.
Rodzice dołączyli do nas w finałowej zabawie, prowadząc swoje dzieci do ukrytych prezentów na uczelni. Wieczór zakończyliśmy przesyłając sobie iskierki świątecznej radości.
Listopadowy LOGOLab za nami!
Poznajemy się coraz lepiej, co przynosi więcej uśmiechów. W tym miesiącu, oprócz zabawy, rozmawialiśmy o dobrej komunikacji, jej preferowanych elementach i tym, czego unikać. Dzieci, bazując na filmach przygotowanych przez studentki, sformułowały dziewięć zasad skutecznej komunikacji. To pozwoliło nam wspólnie określić cechy dobrego i złego mówcy. Rodzice uczestniczyli w spotkaniu z gośćmi specjalnymi: Joeri van Ormondt’em oraz Robertem Dorczakiem, gdzie rozmawiali o neuroróżnorodności i akceptacji wszelkich form inności.
21.10 czyli w Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania rozpoczęliśmy kolejną edycję warsztatów LOGOLab! Spotkanie poświęciliśmy na wzajemne poznawanie się i dobrą zabawę. Dzieci pod okiem dr Moniki Pakury, mgr Joanny Szymczakowskiej i studentek logopedii uczestniczyły w grze terenowej. Dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. UŚ. w tym czasie spotkała się z grupą rodziców. Długie rozmowy nie miały końca. Zapowiada się wspaniała edycja!
Fotorelacje ze spotkań warsztatowych LOGOLab 2022/2023
- W upalny poniedziałek 26 czerwca 2023 roku odbyły się ostatnie zajęcia tegorocznej edycji warsztatów dla dzieci z jąkaniem i ich rodzin LOGOLab. Z tej okazji mieliśmy szansę (w najprawdziwszym studiu nagraniowym) pracować nad nagraniem „Opowieści o Trójnogim Stworku, czyli o jąkaniu w kilku prostych słowach” (autorstwa mgr Barbary Jeziorczak), dostępnej na stronie logolab.edu.pl.
A oprócz tego…
- porozmawialiśmy o mówieniu i jąkaniu
- poszukaliśmy kraju, z którego pochodzi Camp Dream. Speak. Live., rozmawialiśmy o tym, że wkrótce program zawita też do nas!
- wysłuchaliśmy historii Roberta Dorczaka, który połączył się z nami z Paryża via Zoom
- napisaliśmy pocztówkę z wakacji do wybranej osoby, a w niej… zaznaczyliśmy, co powinna wiedzieć o jąkaniu
- podzieliliśmy się swoimi refleksjami i przemyśleniami na temat mówienia, jąkania i wszystkiego, co było dla nas ważne podczas warsztatów
- poszaleliśmy trochę na podwórku, korzystając ze wspaniałej pogody i cudownego towarzystwa
Dziękujemy cudownej grupie – wspaniałym Dzieciom, fantastycznym Rodzicom oraz niezastąpionym Paniom Studentkom – za kilka miesięcy wspólnych spotkań.Do zobaczenia już październiku na obchodach ISAD 2023 na Uniwersytecie Śląskim!
- Kwietniowe warsztaty dla dzieci z jąkaniem i ich rodzin LOGOLab na UŚ były ponownie okazją do świetnej zabawy i bardzo poważnych dyskusji. Zadanie realizowane w grupie dzieci „Jak wygląda Twoje jąkanie?” okazało się strzałem w dziesiątkę. Z kolei rodzice dyskutowali o tym jak stopić podwodną część góry lodowej jąkania i o tym czym jest ableizm. Dorośli mieli także okazję, by zapoznać się z bardzo ważnym przesłaniem mgr Katarzyny Macios, liderki polskiego ruchu dla osób z jąkaniem (https://youtu.be/QlvP0hCNS7o).
- Kolejne spotkanie warsztatowe LOGOLab na UŚ już za nami. Tym razem – 20 marca 2023 roku na warsztatach LOGOLab zagościli prawdziwi podwójni eksperci. Byli z nami: Justyna Janikow (logopeda, psycholożka i liderka ruchu samopomocy z Warszawy) i Filip Werstler (trener w zakresie wystąpień publicznych, mówca motywacyjny z Krakowa, aktywista na rzecz normalizacji jąkania). Padło wiele fantastycznych pytań. Naszemu gościowi szczególnie spodobało się pytanie Leona: „Lubi pan gadać?” Pani Justyna z kolei szczegółowo wyjaśniła, że nikogo nie można zwolnić z pracy za jąkanie się – ani psychologa, ani logopedy. To był cudowny „logolabowy” wieczór na UŚ!
- Podczas spotkania 27 lutego 2023 dzieci z grupy LOGOLab (27.02.2023 r.) miały okazję do porozmawiania o tym w jaki sposób powstaje mowa. Ponadto wzięły udział w grze „Drabina logopedyczna”, gdzie mogły wykazać się umiejętnościami aktorskimi. Podczas spotkania warsztatowego w grupie rodziców poruszono tematykę związaną z zachowaniami perfekcjonistycznymi oraz emocjami, które mogą się pojawić, gdy coś nie powiedzie się po ich myśli. Rodzice zapoznali się także z wystąpieniem mówcy motywacyjnego i trenera wystąpień publicznych Filipa Werstlera zatytułowanego „O sztuce bycia nieidealnym!”
- Podczas styczniowego spotkania LOGOLab gościem specjalnym była mgr Aleksandra Boroń – logopedka, specjalizująca się w terapii jąkania. Współprowadziła ona warsztaty z dziećmi, a na spotkaniu w grupie rodziców przybliżyła tematykę budowania odporności psychicznej u dzieci z jąkaniem. Rodzice podzielili się tym, za co cenią swoje dzieci i przeprowadzili dyskusję na temat możliwości wspierania swoich pociech w komunikacji. Z kolei dzieci tworzyły śnieżynki i zapisywały na nich dobre cechy, które ich zdaniem widzą w nich rodzice. Uczestnicy dyskutowali o faktach i mitach na temat jąkania, a także podzielili się tym, co chcieliby, aby ludzie wiedzieli o jąkaniu. Utalentowana studentka logopedii Matylda Jarząbek, jak co miesiąc, malowała logolabowy obraz zgodnie z sugestiami dzieci.
- Na grudniowym spotkaniu w grupie pani Izabela Michta, liderka polskiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem, przeprowadziła warsztaty kreatywne. Dzięki różnym aktywnościom uczestnicy poznali nawzajem swoje mocne strony oraz łączące ich cechy i doświadczenia. Rodzice podczas swojego spotkania przekonali się jakie wyzwania podejmują ich pociechy każdego dnia. Dyskusja w grupie tego dnia dotyczyła wyboru odpowiedniej terapii oraz sposobów wspierania dziecka, a także budowania poczucia własnej wartości. Sesja pytań i odpowiedzi z udziałem pani Izabeli Michty nie miała końca.
- W listopadzie 2022 roku odbyło się drugie w tym cyklu spotkanie LOGOLab. Dzieci miały okazję zintegrować się ze sobą dzięki udziałowi w zabawie Ćwierćlandia, w związku z tym ie uczestnicy podzielili się na cztery kolorowe drużyny, które zmierzyły się z różnymi kreatywnymi zadaniami. W tym czasie rodzice mieli okazję skonfrontować się z tematyką jąkania podczas pokazu znakomitego filmu dokumentalnego „When I stutter – Kiedy się jąkam”. Projekcja filmu zainicjowała bardzo głęboką dyskusję na temat fenomenu jąkania.
- 24 października 2022 roku wystartowała nowa edycja warsztatów LOGOLab na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak co roku, w ramach warsztatów odbywają się spotkania w grupie dzieci z jąkaniem – w tej edycji koordynowanej przez dr Monikę Pakurę i mgr Szymczakowską oraz w grupie ich rodziców prowadzonej jak zawsze przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ. Wsparciem organizacyjnym i terapeutycznym są studentki logopedii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pierwsze spotkanie poświęcone było integracji obu grup i rozpoznaniu potrzeb ich członków – zapowiada się bardzo ciekawa edycja.
- Na początku czerwca odbyły się ostatnie w tej edycji warsztaty LOGOLab. Podczas tego spotkania prowadzące i studentki zorganizowały uroczystą galę wieńczącą pracę naszego logolabowego zespołu w roku szkolnym (akademickim) 2021/2022. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały m. in. filmy stworzone przez uczestników podczas warsztatów.
- Majowe warsztaty LOGOLab poświęcone były tematyce mobbingu szkolnego. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak sobie radzić z dokuczaniem i prześladowaniem w szkole, a rodzice dyskutowali jak być adwokatami dzieci, jak je wspierać i budować współpracę ze szkołą. Podczas tego spotkania nagrane zostały także filmy, tym razem w grupie dzieci.
- W kwietniu gościem warsztatów LOGOLab była mgr Joanna Szymczakowska z Wrocławia, która gościła zarówno w grupie rodziców jak i dzieci. Spotkanie w grupie rodziców było wyjątkowo ekscytujące. Rodzice po burzliwych dyskusjach na temat tego jakiego wsparcia oczekują dla swoich od rożnych grup (nauczycieli, logopedów, znajomych, członków rodzin) odważyli się opowiedzieć o tym przed kamerą, gdzie wcielali się w rolę ekspertów. Premiera stworzonego filmu została zaplanowana na ostatnie czerwcowe spotkanie LOGOLab.
Prezentacje przygotowane przez studentki–stażystki FCL na warsztaty LOGOLab w grupie rodziców:
Płynność
Ableizm
Mikroagresja
Ukryte jąkanie
Fundacja Centrum Logopedyczne
Bażantów 35-37, lok. 8
40-668 Katowice
info@fcl.org.pl
© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne
© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne
© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne