LOGOLab

Fundacja Centrum Logopedyczne od początku swojego istnienia współorganizuje odbywające się cyklicznie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach  – raz w miesiącu warsztaty LOGOLab – dla dzieci z jąkaniem i ich rodziców. Warsztaty te zostały zainicjowane w roku akademickim 2017–2018 przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ, która do współpracy zaprosiła dwie doświadczone ekspertki – logopedkę Agatę Sakwerdę oraz liderkę polskiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem Izabelę Michtę. W kolejnych latach do prowadzenia warsztatów LOGOLab jako terapeutki pracujące w grupie dzieci przyłączyły się – dr Monika Pakura, Aleksandra Boroń i Joanna Szymczakowska. Zaproszenie organizatorów do wzięcia udziału w spotkaniach warsztatowych przyjęło wielu znakomitych specjalistów, w tym tzw. podwójnych ekspertów – ludzi, którzy oprócz tego, że zawodowo lub wolontariacko udzielają pomocy osobom z jąkaniem, mają też własne osobiste doświadczenia w tym zakresie. W przeszłości naszymi gośćmi byli: Elżbieta Bijak, Zofia Byszewska, Grzegorz Chmielewski, Robert Dorczak, Lucyna Jankowska-Szafarska , Barbara Jeziorczak, Justyna Janikow, Dorota Kamińska, Jakub Szczypa, Filip Werstler. 

Celem warsztatów jest modyfikowanie postaw dzieci i rodziców wobec jąkania, promowanie akceptacji jąkania i pozytywnych postaw wobec tego zjawiska, wzmocnienie poczucia wartości i akceptacji własnej osoby, nauka technik radzenia sobie z jąkaniem, a także pobudzenie wrażliwości i kreatywności uczestników. Warsztaty odbywają się zawsze w dwóch grupach – w grupie rodziców prowadzonej od początku przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ oraz w grupie dzieci. Do udziału w warsztatach włączają się studenci logopedii UŚ. Warsztaty są bezpłatne, terapeuci nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Dzięki życzliwości władz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywają się w gościnnych progach WH UŚ na ulicy Uniwersyteckiej 4 (dawnej w siedzibie Wydziału Filologicznego na placu Sejmu Śląskiego 1). Fundacja Centrum Logopedyczne finansuje koszty związane z organizacją tych warsztatów (wcześniej Centrum Logopedyczne w Katowicach).  

Prezentacje przygotowane przez studentki–stażystki FCL na warsztaty LOGOLab w grupie rodziców: 

Płynność

Ableizm

Mikroagresja

Ukryte jąkanie

Fotorelacje ze spotkań warsztatowych LOGOLab

  • Kwietniowe warsztaty dla dzieci z jąkaniem i ich rodzin LOGOLab na UŚ były ponownie okazją do świetnej zabawy i bardzo poważnych dyskusji. Zadanie realizowane w grupie dzieci „Jak wygląda Twoje jąkanie?” okazało się strzałem w dziesiątkę. Z kolei rodzice dyskutowali o tym jak stopić podwodną część góry lodowej jąkania i o tym czym jest ableizm. Dorośli mieli także okazję, by zapoznać się z bardzo ważnym przesłaniem mgr Katarzyny Macios, liderki polskiego ruchu dla osób z jąkaniem (https://youtu.be/QlvP0hCNS7o). 

  • Kolejne spotkanie warsztatowe LOGOLab na UŚ już za nami. Tym razem –  20 marca 2023 roku na warsztatach LOGOLab zagościli prawdziwi podwójni eksperci. Byli z nami: Justyna Janikow (logopeda, psycholożka i liderka ruchu samopomocy z Warszawy) i Filip Werstler (trener w zakresie wystąpień publicznych, mówca motywacyjny z Krakowa, aktywista na rzecz normalizacji jąkania). Padło wiele fantastycznych pytań. Naszemu gościowi szczególnie spodobało się pytanie Leona: „Lubi pan gadać?” Pani Justyna z kolei szczegółowo wyjaśniła, że nikogo nie można zwolnić z pracy za jąkanie się – ani psychologa, ani logopedy. To był cudowny „logolabowy” wieczór na UŚ!
  • Podczas spotkania 27 lutego 2023 dzieci z grupy LOGOLab (27.02.2023 r.) miały okazję do porozmawiania o tym w jaki sposób powstaje mowa. Ponadto wzięły udział w grze „Drabina logopedyczna”, gdzie mogły wykazać się umiejętnościami aktorskimi. Podczas spotkania warsztatowego w grupie rodziców poruszono tematykę związaną z zachowaniami perfekcjonistycznymi oraz emocjami, które mogą się pojawić, gdy coś nie powiedzie się po ich myśli. Rodzice zapoznali się także z wystąpieniem mówcy motywacyjnego i trenera wystąpień publicznych Filipa Werstlera zatytułowanego „O sztuce bycia nieidealnym!”
  • Podczas styczniowego spotkania LOGOLab gościem specjalnym była mgr Aleksandra Boroń – logopedka, specjalizująca się w terapii jąkania. Współprowadziła ona warsztaty z dziećmi, a na spotkaniu w grupie rodziców przybliżyła tematykę budowania odporności psychicznej u dzieci z jąkaniem. Rodzice podzielili się tym, za co cenią swoje dzieci i przeprowadzili dyskusję na temat możliwości wspierania swoich pociech w komunikacji. Z kolei dzieci tworzyły śnieżynki i zapisywały na nich dobre cechy, które ich zdaniem widzą w nich rodzice. Uczestnicy dyskutowali o faktach i mitach na temat jąkania, a także podzielili się tym, co chcieliby, aby ludzie wiedzieli o jąkaniu. Utalentowana studentka logopedii Matylda Jarząbek, jak co miesiąc, malowała logolabowy obraz zgodnie z sugestiami dzieci.  
  • Na grudniowym spotkaniu w grupie pani Izabela Michta, liderka polskiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem, przeprowadziła warsztaty kreatywne. Dzięki różnym aktywnościom uczestnicy poznali nawzajem swoje mocne strony oraz łączące ich cechy i doświadczenia. Rodzice podczas swojego spotkania przekonali się jakie wyzwania podejmują ich pociechy każdego dnia. Dyskusja w grupie tego dnia dotyczyła wyboru odpowiedniej terapii oraz sposobów wspierania dziecka, a także budowania poczucia własnej wartości. Sesja pytań i odpowiedzi z udziałem pani Izabeli Michty nie miała końca.
  • W listopadzie 2022 roku odbyło się drugie w tym cyklu spotkanie LOGOLab. Dzieci miały okazję zintegrować się ze sobą dzięki udziałowi w zabawie Ćwierćlandia, w związku z tym ie uczestnicy podzielili się na cztery kolorowe drużyny, które zmierzyły się z różnymi kreatywnymi zadaniami. W tym czasie rodzice mieli okazję skonfrontować się z tematyką jąkania podczas pokazu znakomitego filmu dokumentalnego „When I stutter – Kiedy się jąkam”. Projekcja filmu zainicjowała bardzo głęboką dyskusję  na temat fenomenu jąkania. 
  • 24 października 2022 roku wystartowała nowa edycja warsztatów LOGOLab na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak co roku, w ramach warsztatów odbywają się spotkania w grupie dzieci z jąkaniem – w tej edycji koordynowanej przez dr Monikę Pakurę i mgr Szymczakowską oraz w grupie ich rodziców prowadzonej jak zawsze przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ. Wsparciem organizacyjnym i terapeutycznym są studentki logopedii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pierwsze spotkanie poświęcone było integracji obu grup i rozpoznaniu potrzeb ich członków – zapowiada się bardzo ciekawa edycja. 
  • Na początku czerwca odbyły się ostatnie w tej edycji warsztaty LOGOLab. Podczas tego spotkania prowadzące i studentki zorganizowały uroczystą galę wieńczącą pracę naszego logolabowego zespołu w roku szkolnym (akademickim) 2021/2022. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały m. in. filmy stworzone przez uczestników podczas warsztatów.
  • Majowe warsztaty LOGOLab poświęcone były tematyce mobbingu szkolnego. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak sobie radzić z dokuczaniem i prześladowaniem w szkole, a rodzice dyskutowali jak być adwokatami dzieci, jak je wspierać i budować współpracę ze szkołą. Podczas tego spotkania nagrane zostały także filmy, tym razem w grupie dzieci.
  • W kwietniu gościem warsztatów LOGOLab była mgr Joanna Szymczakowska z Wrocławia, która gościła zarówno w grupie rodziców jak i dzieci. Spotkanie w grupie rodziców było wyjątkowo ekscytujące. Rodzice po burzliwych dyskusjach na temat tego jakiego wsparcia oczekują dla swoich od rożnych grup (nauczycieli, logopedów, znajomych, członków rodzin) odważyli się opowiedzieć o tym przed kamerą, gdzie wcielali się w rolę ekspertów. Premiera stworzonego filmu została zaplanowana na ostatnie czerwcowe spotkanie LOGOLab. 

Fundacja Centrum Logopedyczne
ul. Łąkowa 31
40-781 Katowice
info@fcl.org.pl

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne 

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne 

Fundacja Centrum Logopedyczne

ul. Łąkowa 31
40-781 Katowice
info@fcl.org.pl

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne