Fotorelacje ze spotkań warsztatowych LOGOLAB 2022/2023

  • W upalny poniedziałek 26 czerwca 2023 roku odbyły się ostatnie zajęcia tegorocznej edycji warsztatów dla dzieci z jąkaniem i ich rodzin LOGOLAB. Z tej okazji mieliśmy szansę (w najprawdziwszym studiu nagraniowym) pracować nad nagraniem „Opowieści o Trójnogim Stworku, czyli o jąkaniu w kilku prostych słowach” (autorstwa mgr Barbary Jeziorczak), dostępnej na stronie logolab.edu.pl.
    A oprócz tego…
    • porozmawialiśmy o mówieniu i jąkaniu
    • poszukaliśmy kraju, z którego pochodzi Camp Dream. Speak. Live., rozmawialiśmy o tym, że  wkrótce program zawita też do nas!
    • wysłuchaliśmy historii Roberta Dorczaka, który połączył się z nami z Paryża via Zoom
    • napisaliśmy pocztówkę z wakacji do wybranej osoby, a w niej… zaznaczyliśmy, co powinna wiedzieć o jąkaniu
    • podzieliliśmy się swoimi refleksjami i przemyśleniami na temat mówienia, jąkania i wszystkiego, co było dla nas ważne podczas warsztatów
    • poszaleliśmy trochę na podwórku, korzystając ze wspaniałej pogody i cudownego towarzystwa
    Dziękujemy cudownej grupie – wspaniałym Dzieciom, fantastycznym Rodzicom oraz niezastąpionym Paniom Studentkom – za kilka miesięcy wspólnych spotkań.
    Do zobaczenia już październiku na obchodach ISAD 2023 na Uniwersytecie Śląskim!

  • Kwietniowe warsztaty dla dzieci z jąkaniem i ich rodzin LOGOLab na UŚ były ponownie okazją do świetnej zabawy i bardzo poważnych dyskusji. Zadanie realizowane w grupie dzieci „Jak wygląda Twoje jąkanie?” okazało się strzałem w dziesiątkę. Z kolei rodzice dyskutowali o tym jak stopić podwodną część góry lodowej jąkania i o tym czym jest ableizm. Dorośli mieli także okazję, by zapoznać się z bardzo ważnym przesłaniem mgr Katarzyny Macios, liderki polskiego ruchu dla osób z jąkaniem (https://youtu.be/QlvP0hCNS7o). 

  • Kolejne spotkanie warsztatowe LOGOLab na UŚ już za nami. Tym razem –  20 marca 2023 roku na warsztatach LOGOLab zagościli prawdziwi podwójni eksperci. Byli z nami: Justyna Janikow (logopeda, psycholożka i liderka ruchu samopomocy z Warszawy) i Filip Werstler (trener w zakresie wystąpień publicznych, mówca motywacyjny z Krakowa, aktywista na rzecz normalizacji jąkania). Padło wiele fantastycznych pytań. Naszemu gościowi szczególnie spodobało się pytanie Leona: „Lubi pan gadać?” Pani Justyna z kolei szczegółowo wyjaśniła, że nikogo nie można zwolnić z pracy za jąkanie się – ani psychologa, ani logopedy. To był cudowny „logolabowy” wieczór na UŚ!
  • Podczas spotkania 27 lutego 2023 dzieci z grupy LOGOLab (27.02.2023 r.) miały okazję do porozmawiania o tym w jaki sposób powstaje mowa. Ponadto wzięły udział w grze „Drabina logopedyczna”, gdzie mogły wykazać się umiejętnościami aktorskimi. Podczas spotkania warsztatowego w grupie rodziców poruszono tematykę związaną z zachowaniami perfekcjonistycznymi oraz emocjami, które mogą się pojawić, gdy coś nie powiedzie się po ich myśli. Rodzice zapoznali się także z wystąpieniem mówcy motywacyjnego i trenera wystąpień publicznych Filipa Werstlera zatytułowanego „O sztuce bycia nieidealnym!”
  • Podczas styczniowego spotkania LOGOLab gościem specjalnym była mgr Aleksandra Boroń – logopedka, specjalizująca się w terapii jąkania. Współprowadziła ona warsztaty z dziećmi, a na spotkaniu w grupie rodziców przybliżyła tematykę budowania odporności psychicznej u dzieci z jąkaniem. Rodzice podzielili się tym, za co cenią swoje dzieci i przeprowadzili dyskusję na temat możliwości wspierania swoich pociech w komunikacji. Z kolei dzieci tworzyły śnieżynki i zapisywały na nich dobre cechy, które ich zdaniem widzą w nich rodzice. Uczestnicy dyskutowali o faktach i mitach na temat jąkania, a także podzielili się tym, co chcieliby, aby ludzie wiedzieli o jąkaniu. Utalentowana studentka logopedii Matylda Jarząbek, jak co miesiąc, malowała logolabowy obraz zgodnie z sugestiami dzieci.  
  • Na grudniowym spotkaniu w grupie pani Izabela Michta, liderka polskiego ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem, przeprowadziła warsztaty kreatywne. Dzięki różnym aktywnościom uczestnicy poznali nawzajem swoje mocne strony oraz łączące ich cechy i doświadczenia. Rodzice podczas swojego spotkania przekonali się jakie wyzwania podejmują ich pociechy każdego dnia. Dyskusja w grupie tego dnia dotyczyła wyboru odpowiedniej terapii oraz sposobów wspierania dziecka, a także budowania poczucia własnej wartości. Sesja pytań i odpowiedzi z udziałem pani Izabeli Michty nie miała końca.
  • W listopadzie 2022 roku odbyło się drugie w tym cyklu spotkanie LOGOLab. Dzieci miały okazję zintegrować się ze sobą dzięki udziałowi w zabawie Ćwierćlandia, w związku z tym ie uczestnicy podzielili się na cztery kolorowe drużyny, które zmierzyły się z różnymi kreatywnymi zadaniami. W tym czasie rodzice mieli okazję skonfrontować się z tematyką jąkania podczas pokazu znakomitego filmu dokumentalnego „When I stutter – Kiedy się jąkam”. Projekcja filmu zainicjowała bardzo głęboką dyskusję  na temat fenomenu jąkania. 
  • 24 października 2022 roku wystartowała nowa edycja warsztatów LOGOLab na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak co roku, w ramach warsztatów odbywają się spotkania w grupie dzieci z jąkaniem – w tej edycji koordynowanej przez dr Monikę Pakurę i mgr Szymczakowską oraz w grupie ich rodziców prowadzonej jak zawsze przez dr hab. Katarzynę Węsierską, prof. UŚ. Wsparciem organizacyjnym i terapeutycznym są studentki logopedii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pierwsze spotkanie poświęcone było integracji obu grup i rozpoznaniu potrzeb ich członków – zapowiada się bardzo ciekawa edycja. 
  • Na początku czerwca odbyły się ostatnie w tej edycji warsztaty LOGOLab. Podczas tego spotkania prowadzące i studentki zorganizowały uroczystą galę wieńczącą pracę naszego logolabowego zespołu w roku szkolnym (akademickim) 2021/2022. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały m. in. filmy stworzone przez uczestników podczas warsztatów.
  • Majowe warsztaty LOGOLab poświęcone były tematyce mobbingu szkolnego. Uczestnicy rozmawiali o tym, jak sobie radzić z dokuczaniem i prześladowaniem w szkole, a rodzice dyskutowali jak być adwokatami dzieci, jak je wspierać i budować współpracę ze szkołą. Podczas tego spotkania nagrane zostały także filmy, tym razem w grupie dzieci.
  • W kwietniu gościem warsztatów LOGOLab była mgr Joanna Szymczakowska z Wrocławia, która gościła zarówno w grupie rodziców jak i dzieci. Spotkanie w grupie rodziców było wyjątkowo ekscytujące. Rodzice po burzliwych dyskusjach na temat tego jakiego wsparcia oczekują dla swoich od rożnych grup (nauczycieli, logopedów, znajomych, członków rodzin) odważyli się opowiedzieć o tym przed kamerą, gdzie wcielali się w rolę ekspertów. Premiera stworzonego filmu została zaplanowana na ostatnie czerwcowe spotkanie LOGOLab. 

Fundacja Centrum Logopedyczne
Bażantów 35-37, lok. 8
40-668 Katowice
info@fcl.org.pl

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne 

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne 

Fundacja Centrum Logopedyczne

ul. Bażantów 35-37, lok. 8
40-668 Katowice
info@fcl.org.pl

© All rights reserved by Fundacja Centrum Logopedyczne